fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

DÜZ TABANLIK

Ortopedik bir hastalık olan düz tabanlık, toplumun büyük bölümünde sık karşılaşılan bir sorundur. Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayak tabanı, kolay yürümemizi sağlayan kavisli bir yapıya sahiptir. Kavis yapının yetersizliği ya da yokluğunda düz tabanlıktan söz edilir.

Doğuştan gelen bir bozukluk olabileceği gibi 30’lu yaşlardan sonra da ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlık, aşırı kilo ya da ayak tabanının aşırı ve zor kullanımına bağlı olarak gelişebilir. Bu dönemde, ayakta bulanan kemik ve eklemler zamanla çökerek düz tabanlığa neden olabilir.

Ayak tabanında yere basıldığında kavis oluşmaması, ayağın içe basması, dizlerin yürürken birbirine temas etmesi, fiziksel hareketlerin kısıtlanması, erken yorulma, ayak ve diz altında oluşan ağrı düz tabanlık belirtisi olabilir.

Düz tabanlık problemi olan kişilerde genellikle ayağın ortopedik yapısına göre ayakkabı kullanılması gerekir. Ayağın basma aksını düzeltmek, ağrıları azaltmak için tabanlık kullanılabilir. Kullanılan tabanlığın kişiye özel olması, mümkünse yapılan bilgisayar destekli  yürüme analizlerine göre  ile hazırlanılması önemlidir.

Kişide oluşan düz tabanlık, ayakkabı içerisine giyilen bir tabanlık ile takip edilemeyecek kadar ileri düzeyde veya düz tabanlığa sebep olan yapısal kemik-bağ dokusu anomalileri var ise  cerrahi tedavi uygulanabilir.