Uzuv Kopmaları ve Mikrocerrahi

Uzuv Kopmaları ve Mikrocerrahi

Mikrocerrahi nedir ve hangi alanlarda kullanılır?

Mikrocerrahi , çıplak gözle görülerek tedavi edilmesi mümkün olmayan damar –sinir gibi doku ve yapıların mikroskop yada özel gözlükler yardımı ile büyütülerek onarılmasına yada vücudun başka bir yerinden nakledilmesine olanak sağlayan cerrahi tekniktir.

Hangi branşlar kullanır?

Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik Cerrahi, Göz Hastalıkları ,Beyin ve Sinir Cerrahisi gibi bir çok branş mikrocerrahi yöntemleri kullanarak ameliyatlar yapmaktadır.Ortopedi içinde en çok kopan uzvun tekrar yerine dikilmesi,onarılması yada serbet doku nakilleriyle fonksiyonel ve kozmetik olarak en iyi sonucun alınması amacıyla kullanılır.

Ortopedi içinde  mikrocerrahi kullanımının avantajı nedir?

Örnek olarak damar ,sinir ve kemik yaralanması ile başvuran hastayı ele alalım.Bu hastanın müdahalesi önce kemik tamiri için Ortopedist tarafından yapılır daha sonra damar cerrahı,sinirlerin tamiri ve dokuların üzerini kapatmak içinde plastik cerrah müdahale eder. Ancak ortopedist aynı zamanda mikrocerrahi deneyimi olan biriyse bütün bu disiplinleri tek elden ve sonraki adımlarıda planlayarak uygulayabilir.

Ülkemizde en çok mikrocerrahi uygulanımı gerektiren durumlar nelerdir?

Hastalar en çok iş kazaları sonrasında  başvurmaktadır. İş kazaları sonrasında parmak kopması Türkiyedeki Ortopedik mikrocerrahların en çok uğraştığı durumdur.Normalde bilimsel olarak hangi tür yaralanmalardan sonra kopan parmakların tekrar yerine dikilebileceği bellidir.Ancak ülkemizde birazda doğu toplumu olmamızdan dolayı hasta talepleri doğrultusunda endikasyon aralığı çok geniş tutulmakta , en zor vakalarda bile replantasyon denilen tekrar yerine dikme ameliyatı uygulanmaya çalışılmaktadır.İş kazalarından sonra trafik kazaları, yanıklar, doğumsal anomalilerde mikrocerrahi gerektiren diğer sebeblerdendir.

Kaza sonrasında ilk müdahale nasıl yapılmalı?

İlk önce yapılması gerekenler temel ilkyardım kurallarının uygulanmasıdır.Hastanın solunumun  sağlanması için hava yollarının açık tutulması  gerekir. Nefes almayı engelleyebilecek yabancı cisim ,kemik parçası çıkarılmalı ,dilin soluk borusunu tıkaması engellenmelidir.Aktif kanamalara temiz bir havlu veya bandaj ile kompresyon yapılmalıdır.Yaygın olarak yapıldığı üzere aktif kanamaya turnike yapmak yanlış bir uygulamadır ve kanamayı arttırabilir.

Kopan parçanın saklanması nasıl yapılmalıdır?

Parçanın temiz bir ped ile temizlenip sarılmasını takiben temiz bir torba içine koyulmalı daha sonra bu torbada içi buz dolu ikinci bir torbanın içine koyulmalıdır.Kesinlikle buz ile direk temas olmamalıdır.

Kopan parçalar ne kadar zamanda yerine dikilebilir?

Soğuk ortamda transfer edilip saklanmak koşuluyla kol,bacak gibi adele dokusunun fazla olduğu organlarda bekleme süresi altı saattir. Yani hastanın ve kopan uzvunun hastaneye yetiştirilmesi,ameliyata alınması ve damar tamirinin yapılıp kanlandırılması için en fazla altı saat zaman vardır.Bu süre parmak gibi daha az adele dokusu içeren organlarda daha uzun olabilir.

Replantasyon yapılan organların  eskisi gibi fonksiyonu oluyor mu?

Ameliyat sonrasında tekrar yerine takılan organda belirli bir süre geçtikten sonra kayıp olmazsa  uzun bir fizik tedavi süreci hastayı beklemektedir.Fizik tedavinin özel olarak bu işin eğitimini almış ve deneyimli  fizyoterapistler tarafından yapılması gerekir.Fizyoterapi tedavinin başarısı için çok önemlidir.Süresi birkaç aydan yıla kadar uzayabilir.Fizik tedavi ile koordineli olarak çeşitli kemik uzatma ameliyatları,tendon transferleri gibi fonksiyonelliği arttırıcı ameliyatlarda yapmak gerekebilmektedir.Tüm bu tedavilerin sonrasında hastaları günlük hayatlarıda kozmetik ve fonksiyonel olarak memnun edecek sonuçlar alınmaktadır.