fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

AŞİL TENDON PROBLEMLERİ

Baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan yapılarda oluşan hastalıklar aşil tendon problemleridir. Aşil tendon kopmaları, aşil tendinopatisi ve aşil tendiniti en sık görülen aşil tendon problemleri arasında yer alır. Vücudumuzdaki en büyük tendon olan aşil tendonu ayak bileğinin aşağı doğru hareket etmesini sağlar. Yürümek, koşmak gibi en temel hareketleri aşil tendonu ile gerçekleştirebiliriz.

Aşil tendon problemlerinin önüne geçebilmek için fiziksel aktivite öncesi mutlaka ısınma, sonrasında ise soğuma egzersizleri yapılmalı. Ayrıca ayakkabı seçimine de dikkat edilmeli.

En sık karşılaşılan aşil tendon problemleri:

  • Aşil tendon kopmaları: özellikle ayak bileğine yapılan direk temas sonrası aşil tendonunun alt topuk kemiğine yapıştığı yerden kopması durumudur. Oluşan travma sonrası tedavi cerrahi olarak gerçekleştirilir.
  • Aşil tendinopatisi: Aşil tendonunun ağrı, sertlik ve şişme ile kendini gösteren hastalıktır. Tekrarlayan aşil tendinopatisi küçük travmalar nedeniyle oluşur.
  • Aşil tendiniti: Aşil tendonunun iltihaplanması dolayısıyla ortaya çıkan hastalıktır. Genellikle oluşan ağrı uzun süreli değildir ancak tedavi edilmediği durumlarda vücutta bozulmalara neden olur. Ufak çaplı oluşan yırtıklar, ayağın sağlıklı anatomik yapısının bozulmasına yol
    açar.