fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

BAĞ VE TENDON YARALANMALARI

Diz eklemi; uyluk, kaval ve diz kapağı kemiğinin birleşerek eklemleştiği yere verilen addır. Bu eklem üzerinde esnek hareket edebilmemize yardımcı olan iç yan, dış yan, ön çapraz ve arka çapraz bağdan oluşan dört ana bağ vardır.

Burkulmalar, dize alınan darbeler, zıplama hareketleri ya da ani yön değiştirme eylemleri diz eklemindeki bağların yaralanmasına neden olabilir. Diz eklemi bağ yaralanmalarında hasta ilk etapta ağrı hissetmeyebilir ancak bir kopma sesi ya da diz hareketinde bir kontrolsüzlük hissedilebilir. Yaralanmayı takiben  diz bölgesinde şişkinlik ve ağrı oluşmaya başlar. Hastalık tedavi edilmez ise yıllar içerisinde diz ekleminde kıkırdak bozulması olabilir. Bu nedenle diz burkulmaları sonrasında ortopedik muayene yapılmalı, diz eklemi röntgenler ve MRI ile değerlendirilmelidir.

Yaralanmanın olduğu akut fazda buz tatbiki ve diz eklemini hareketsiz kılma önemlidir. Tıbbi incelemenin ardından gerekli durumlarda bağ onarım ve rekonstrüksiyon ameliyatlarının yapılması, ilerde oluşabilecek diz eklemi bozukluklarını önler.