fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Dupuytren Hastalığı

Avuç içinde deri altındaki bağ ve yağ dokusunun zamanla sertleşerek nodül ve hücresiz bağ dokusuna dönüşürler. Ortaya çıkan bu yapılar ise parmakların avuç  içine doğru kıvrılmasına yol açar. El parmakların açılma hareketini engelleyen bu hastalığa dupuytren hastalığı adı verilir.

Dupuytren Hastalığı
Dupuytren Hastalığı
Dupuytren Hastalığı Tedavi Sonrası
Tedavi Sonrası

Dupuytren Hastalığının Teşihis ve Tedavisi

El parmaklarında hareket kaybı ve kozmetik  bozukluğa yol açan dupuytren hastalığı daha çok 40’lı yaş sonrası ve civarı erkeklerde görülür. Avuç içinde oluşan şişkinlik ve sertlik ile bir veya birkaç parmağın açılmaması hastalığın belirtileri arasındadır. Ağrı oluşturmayan hastalık, yalnızca kişinin hareket kabiliyetini olumsuz olarak etkiler.

 

Muayene ile sertleşmiş olan avuç içi modüller ve parmağın açılmasını kısıtlayan bantlar tespit edilerek teşhis koyulur. Ağrı oluşmadığı için hastalar  genellikle tedavi olmayı erteler ancak bu durum hastalığın daha da ilerlemesine neden olur. Cerrahi tedavi ile hastanın avuç içerisinde oluşmuş olan nodül ve bantlar çıkartılır. Fizik tedavi uygulamaları ile de el ve parmak kullanımını gerektiren aktivitelere dönüş hızlandırılır.

Diğer El ve el bileği hastalıkları için tıklayın.