fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

El Bilek Artroskopisi

El bilek artroskopisi ile birçok rahatsızlığın tanı ve tedavisi yapılabilir. El bileğindeki tanımlanamamış ağrıların teşhisinde veya birçok bilinen patolojik rahatsızlığın tedavisinde el bilek artroskopik girişimleri açık cerrahinin yerini almaktadır. Küçük kesilerden kamera yardımı ile yapılan ameliyatlar sayesinde sağlam dokulara zarar verilmemekte ve rehabilitasyon süresi kısaltılarak normal sağlıklı hayata dönüş hızlandırılmaktadır.

El Bilek artroskopisi, ganglion kisti ve el bilek iltihaplarının temizlenmesinde, el bileği kireçlenmelerinin derecelendirilmesi ve tedavisinde, TFCC adı verilen el bileği menisküs yapısının yırtık tedavisinde, daha çok S-L ligament olmak üzere el bileği bağ yaralanmalarının onarımında el bilek kemiklerinin kırıkları ve bunlara bağlı olarak gelişen kireçlenmenin tedavisinde çok fayda sağlamaktadır.

El bilek artroskopisinde kullanılan kameralar ve aletler diz, omuz gibi büyük eklemlerde kullanılanlara göre daha küçüktür. Hasta ameliyat masasına, tercihen koltuk altından kol uyuşturularak yapılan blok anestezi ile eli özel bir askı aparatına asılarak yatırılır. Daha çok el bileğinin sırtından olmak üzere 2-3 milimetrelik kesiler kullanılarak kamera ve aletler ile el bilek eklemine girilir. Yapılacak ameliyatın çeşidine göre cerrahi işlem kuru olarak veya eklem serum ile şişirilerek yapılır.

El Bilek Artroskopisi
El Bilek Artroskopisi

El Bilek Artroskopisi ile Yapılan Başlıca Ameliyatlar

Ganglion Kisti Çıkartılması

Ganglion kisti eklem veya tendon kılıflarının zarının fıtıklaşmasından kaynaklanan kistik bir şişliktir. Kadınlarda daha çok görülür. Ganglion kistinin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, eklem kapsülü ve tendon kılıflarının anatomik kusurları veya kistik aşınmaları ile ilişkilendirilmektedir. Bağ dokusundan oluşan bir ganglion kist duvarı ve bunun içerisinde yoğun, yapışkan, renksiz ve jöle kıvamında sıvı vardır. Daha çok el bileğinin sırtında bazen de el bileğinin iç tarafında görülür. Şişlik bir fındık büyüklüğündedir.

Ganglion kisti, eklemde kitle etkisi ile ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açıyorsa çıkartılmalıdır. Açık cerrahi ile yapılan işlemde duvarı patlatmadan kistin köküne kadar inerek çıkartmak teknik olarak uğraştırıcıdır. Açık cerrahide 2-3 cm.lik bir kesi ile girilir; tendon, damar ve sinir dokuları ekarte edilerek kist çıkartılır. Katlar ve cilt tekrar kapatılılır. İyileşme süresi 15 gün, tam iyilik hali zamanı ortalama 1 aydır.

El bileği artroskopisi ile ganglion çıkartılması ameliyatlarında son zamanlarda tercih edilen yaklaşım kuru yani eklemi su ile şişirmeden yapılan işlemlerdir. 2mm.lik kesiden kamera ile girilerek kist görüntülenir, ikinci bir küçük kesiden sokulan aletler ile kistin duvarı ve içeriği çevre önemli dokulara zarar vermeden temizlenir. El bileği artroskopisi ile iyileşme süre 3 gün, tam iyilik hali ortalama 10 gündür.

El bilek artroskopisi ile ganglion kisti çıkartılması ameliyatının diğer bir önemli avantajı ise kistin altında veya el bileğinin diğer yerlerinde oluşabilecek bağ ve menisküs yaralanmalarında kamera ile görülebilip, gerekirse tedavilerinin aynı seansta yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. Açık cerrahi ile sadece kist bölgesi görülebildiği için diğer patolojilere müdahale etmek çok mümkün olamamaktadır.

 

TFCC Yaralanması

TFCC, el bileğin beşinci parmak tarafında el bileği kemiklerini destekleyen ve yastık görevi gören kıkırdak yapıdır. El bileğinin menisküsü olarak da tanımlandırılabilir. Elin kavrama ve önkolun çevirme hareketlerinin yapılabilmesinde önemli bir rol oynar.

TFCC yırtıkları akut olarak daha çok açık elin üzerine bileğin dönerek düşülmesi ile olabilir. Kronik TFCC yırtıkları ise yaşa ve diğer romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişen aşınma bozukluklarıdır.

TFCC yaralanmalarının başlıca semptomları el bileğinin 5. Parmak tarafında ağrı ve şişlik, el sıkma gücünde azalma ve el bileği hareketi ile ağrılı tıklama olmasıdır.

TFCC yaralanmalarının tedavisinde ilk seçenek daima cerrahi olmayan yöntemlerdir. Alçı veya el bilekliği uygulanılması, anti enflamatuar ilaç tedavisi veya kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Bu tedavilere cevap vermeyen ve en az 3 ay devam eden ağrı durumlarında cerrahi tedavi söz konusudur.

El bileği artroskopisi TFCC yaralanmalarının onarımında çevre dokulara en az zarar veren teknik olduğundan dolayı tercih edilen metottur. Kamera ile yırtığın görüntülenmesi sonrasında, el bileği 5. parmak tarafından yapılan mini kesiden onarım yapılır. Yırtığın dikilmesini takiben el bileği 6 hafta alçı -atelde tutulur.

 

El Bileği Bağ Yaralanmaları

Ön kol ve el tarak kemiklerinin arasında 8 adet adet küçük el bilek kemiği bulunur. Bu kemikler bilye  yatağı benzeri mekanizma ile el bileği hareketini sağlar. Bu kemikleri bir arada tutan bağlar vardır. Daha çok açık el üzerine düşme olmak üzere çeşitli travmalar sonrasında, kırık ile birlikte veya kırıksız bağ yaralanmaları olabilir. Eğer bu bağ yaralanmaları zamanında tedavi edilmez ise kemikler yer değiştirir ve bilye yatağının dağılması gibi bütün mekanizma hasar görür. Yani ilerleyen dönemde el bileğinde kireçlenme olur.

En çok yaralanan bağ skafoid ve lunatum kemiklerini birbirini bağlayan S-L bağdır. El bileğinin geriye doğru zorlanılması ile el bileği sırtı orta seviyesinde ağrı olması tipiktir. Muayene ve mümkünse yüksek tesla gücü ile çekilmiş MR tetkiki tanı koydurucudur.

Tedavide yaralanma derecesi çok fazla değilse ilk seçenek alçı, bileklik gibi konservatif yöntemlerle 6 hafta takip etmek ve devamında fizik tedavi uygulamaktır. Eğer konservatif tedaviden sonuç alınamaz ise, yaralanma derecesi daha fazla ve kemikler arasındaki mesafe fazlaca açılmamış ise kapalı yöntem yani el bilek artroskopisi ile tedavi etmek mümkündür. El bileği artroskopisi ile cerrahi sonrasında yine 6 hafta alçı –atel uygulaması yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında günlük aktiviteleri ağrısız yapabilme süresi 3 ay aktif spora dönme süresi 6 aydır.

Farklı el bileği şikayetleriniz hakkında yazılarımızı okumak için EL VE EL BİLEĞİ HASTALIKLARI sayfamızı ziyaret edin.