fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

HALLUKS VALGUS

Ayak baş parmağında dışa doğru oluşan şekil bozuklukları Halluks Valgus olarak adlandırılır. Oluşan rahatsızlık neticesinde ayak baş parmağı, bir sonraki parmağa baskı yaparak ayak aksının düz şeklini değiştirir ve dış cephede bunyon adı verilen şişkinlik meydana gelir.

Uç kısmı dar, topuklu, sert ve yanlış ayakkabı seçimi hastalığın ilerlemesine yol açabilir. Uzun süre bu tarz ayakkabı giymek, ayağın anatomik yapısını değiştirir. Yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabı giyen kadınlarda  Halluks Valgus daha sık görülür.

Hastalık neticesinde oluşan bunyon (başparmağın iç tarafındaki ağrılı şişlik) ve ayaktaki deformasyon ağrıya, kızarıklığa ve sorunlu nasırlara neden olur.  Şişlik nedeniyle ayakkabı giymek zorlaşabilir. Hastalığın başlangıç aşamalarında bunyon yastıkçıkları, gece atelleri, tabanlıklar ve hastalığa uygun ayakkabılar ile ağrı atakları hafifletilebilir. Sadece oluşan şişkinliğin cerrahi olarak çıkarılması Halluks Valgus hastalığının tedavisi için yeterli değildir. Hastalığın tedavisinde önemli olan kemik yapısındaki üçgen şeklinin düzeltilmesidir. Bu nedenle cerrahi tedavide bunyon alındıktan sonra ayaktaki kemikler düzgün hizalanarak sabitlenir. Yapılan ameliyatın şekline göre değişmekle birlikte genellikle ertesi gün yürümeye izin verilebilir.