fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Kienböck hastalığı

El bileğinde, önkol ve tarak kemikleri arasında sekiz adet kemik bulunur. Bunların dördü yukarıda, diğerleri alt sıradadır. Kienböck Hastalığı, üst sırada bulunan lunatum kemiğinin bozulması ve zamanla ezilerek kırılması ile seyreden bir hastalıktır. 30 yaş civarı erkeklerde, elin çok kullanımını gerektiren işlerle uğraşanlarda daha sık görülür. Ön kolda bulunan iki kemikten lunatumun üzerinde bulunan radius kemiğinin doğuştan daha uzun olması ve lunatum kemiğine baskı yapması da hastalığın oluşmasını kolaylaştırıcı bir etkendir.

 

Hastalığının Belirtileri

Kienböck hastalığında el bileğinin ortası ağrılıdır. Bileğin zorlanması ve hasta bölgeye bastırılması ile ağrı artar. Hastalık ilerledikçe eklem sertliği oluşur ve bu durum parmakların hareketini de zorlaştırır.

Kienböck hastalığının teşhisinde röntgen, MRI ve BT görüntülemeden faydalanılır. Özellikle MRI görüntüleme hastalığın evrelendirilmesinde, röntgen ise hastalığın ilk safhalarında görülmeyen kemik ödeminin tespit edilmesinde çok önemlidir. Mümkünse 3 Tesla MRI cihazıyla yapılan görüntüleme ile erken teşhis ve müdahale imkanı sağlanır. Tomografi ile kemikte oluşan kırılma ve çökme, lunatum kemiği çevresi ve tüm el bileğindeki olası kireçlenme değerlendirilir.

 

Hastalığının Evreleri

Kienböck hastalığının klinik ve radyolojik olarak 4 aşaması vardır.

Evre 1- Röntgen görüntüleri normaldir. Teşhis MRI de kemik ödemi görülmesi ile koyulur.

Evre 2– Hasta olan lunatum kemiğinde kırık ve bozulma oluşur.

Evre 3- Kırılmış olan lunatum kemiğinde çökme oluşur.

Evre 4- Lunatum kemiği tamamen çökerek koşu el bileği kemiklerinde bozar. Kireçlenme oluşur.

 

Hastalığının Tedavisi

Tedavide hastanın yaşı, lunatum kemiğinin ve el bileğinin durumu önemlidir. Tedavide amaç; hasta olan lunatum kemiğini aşındırıcı zorlamalara karşı korumak, kan dolaşımını arttırmaktır. 15 -20 yaş altı olan hastalarda cerrahi olmayan tedavi sonuçları iyidir. 70 yaş üstü hastalarda da her ne kadar röntgen görüntüleri kötü olsa da genellikle ameliyat gerektirmez. Bu amaçla özel ortezler veya alçı uygulamaları yapılabilir.

Kienböck hastalığının erken evrelerinde, eğer lunatum kemiğinin üzerindeki ön kol kemiği yapısal olarak uzun ise, bu kemiğe kısaltma uygulanılır. Eğer ön kol kemiği uzunluğu normal ise, hemen alt sırada bulunan kapitatum kemiğine kısaltma uygulanılır. Gerekirse komşu kemiklerden damarlı kemik nakli de cerrahi tedaviye eklenilir.

Kienböck hastalığı - Ameliyat öncesi
Kienböck hastalığı – Ameliyat öncesi
Kienböck hastalığı – Ameliyat sonrası

Lunatum kemiğinde ileri derecede çökme oluşmuş ve kemik çevresi alanda kireçlenme olmaya başlamışsa el bileği üst sıra kemikleri çıkartma veya komşu kemikleri birbirine kaynatma ameliyatları uygulanılır.

Kienböck hastalığı evre 4 ‘e ulaşmış ve tüm el bileğinde kireçlenme oluşmuş ise, ağrısız el hareketi sağlamak için yapılabilecek uygulama tüm el bileğini dondurma veya el bileği protez uygulanılması ameliyatıdır.

Farklı el bileği şikayetleriniz hakkında yazılarımızı okumak için EL VE EL BİLEĞİ HASTALIKLARI sayfamızı ziyaret edin.

Hastalık hakkında oluşturduğumuz vikipedi içerik sayfamıza erişmek için tıklayınız.

 

Sorunuz mu var? WhatsApp ile yazın