fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu Nedir?

Kubital tünel sendromu, ulnar sinirin dirseğin iç tarafında içinden geçtiği tünel içerisinde sıkışması ile ortaya çıkan rahatsızlığa verilen isimdir. El bileğinde görülen ve median sinirin sıkıştığı karpal tünel sendromundan sonra vücudumuzun üst tarafında en fazla rastlanılan sinir sıkışmasıdır.

 

Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kubital tünel sendromu
Kubital tünel sendromu

Ulnar sinir koltuk altından başlayarak, elin beşinci parmak ve dördüncü parmağın beşinci parmak tarafı yarısına kadar uzanan kablo sistemidir. Dirseğin iç tarafında adına kubital tünel denilen bir kanal içerisinden geçer. Ulnar sinirin görevi; yüzük parmağın yarısı ile serçe parmağın ve önkolun iç yarısının  duyusunu iletmek, parmakları kapatma ve ince işleri yapmayı sağlayan kaslara elektrik iletimini sağlamaktır.

Kanal içerisinde veya civarında basıncı artıran (kemik çıkıntıları veya üzerine yaslanarak ödem oluşturma vb.) durumlar, sinirin katlanmasına yol açan (eli yastık altına alarak uyuma gibi) duruş alışkanlıkları, sinirin gerilmesine yol açan bozukluklar (eski kırığa bağlı dirseğin açılanması vb.) kubital tünel sendromuna yol açabilir. Ulnar sinirin kubital tünel içerisinde sıkıştığı durumlarda 4. – 5. parmaklarda, el bileğinde ve dirsekte ağrı ve uyuşma olur. Semptomlar gece daha da artar.

Fazla cep telefonu kullanmak, dirseği bükmeyi gerektiren spor aktivitelerini fazlaca yapmak da şikayetlerin artmasına yol açabilir. Sinir sıkışmasının ilerlediği durumlarda daha ağır semptomlar görülebilir. Bunlar; elde güçsüzlük ve ince işleri yapmada beceriksizlik, birinci ve ikinci  el tarak kemikleri arasında kas erimesi, dördüncü  ve beşinci  parmaklarda pençeleşme görülmesi olarak sayılabilir.

 

Teşhis nasıl koyulur?

Kubital Tünel Sendromu
Kubital tünel sendromu

Teşhis için bazı muayene testleri yanında EMG tetkikinden faydalanılır. EMG ile sinirin elektrik iletimini değerlendirilmesi, iletim bloğu varsa bunun derecesi ve yerinin tayini yapılır. MR görüntüleme kubital tünel sendromu teşhisinde sinir çevresindeki ödemi veya yer kaplayıcı kitleyi görüntülemede faydalıdır. Mümkünse 3 Tesla MR ile görüntüleme yapılması daha uygundur. Dirsek çevresi eski bir kırık varlığı veya eğri kaynama durumundan şüpheleniliyorsa röntgen ile de görüntüleme yapılabilir.

 

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavisinde eğer sıkışma ilerlememiş ve süresi uzamamış ise cerrahi dışı yöntemler uygulanılır. Bunlar; ödem giderici ilaçlar kullanmak, dirsek pedleri ve gece atelleri kullanmak olarak sayılabilir. Hastalara, özellikle masa başı işlerle uğraşırken dirsek iç taraflarını koltuk kenarı ve masaya dayamamaları, gece uyurken dirseklerini kıvırmamaları önerilir.

Şikayeler uzamış ve semptomlar ağırlaşmış ise cerrahi müdahale kaçınılmazdır. İleride oluşabilecek geri dönüşümü zor olan olan deformitelere yol açmaması için ameliyat olunmalıdır.

Cerrahi tedavide sinir, içinden geçtiği kanaldan serbestleştirilerek daha önde bulunan kasların zarı altına transfer edilir. Böylece  sinir, hem  içerisinde ezildiği tünelden kurtarılmış olur, hem de açı yapmadan düz olarak daha kestirme yoldan aşağı uzanmasına olanak sağlanılır. Bu şekilde sinirin yeri değiştirilerek yapılan cerrahi tedavi, sadece kubital tünelin üzeri  açılarak yapılan serbestleştirme ameliyatına göre tekrarlama riskini çok azalttığı için üstündür. Hastalar ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dönemde  üç gün omuz-kol askısı kullanılır. Üç günden sonra askı, hastanın istemsiz kol hareketi önlemesi için sadece gece yatarken bir ay süreyle kullanılır. On beşinci gün dikişler alınır. Hastaların ağır yük taşımaları, kavanoz kapağı açmak veya vana çevirmek gibi zorlamalı rotasyon hareketleri iki ay kısıtlanılır.

Diğer omuz ve dirsek hastalıkları için tıklayın!

Sorunuz mu var? WhatsApp ile yazın