fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Omuz Artrozu ( Omuz Kireçlenmesi)

Omuz artrozu, halk arasında bilinen adı ile omuz kireçlenmesidir. Eklemlerin hareketini kolaylaştıran kıkırdak yapısı zamanla aşınarak  hareketi zorlaştıran ağrılı oluşumlara dönüşür.

Sıklıkla ileri yaşlarda ortaya çıkar.  Omuz ekleminde genellikle başka bir hastalığa ikincil olarak görülür. Bu hastalıklar;  romatizmal hastalıklar, omuz eklemi enfeksiyonu, kronik rotator kılıf yırtığı ya da daha önce geçirilmiş travmalara bağlı anatomik bozukluklar olarak sayılabilir.

Omuz Artrozu – Omuz Kireçlenmesi Belirtileri

Omuz Artrozu ( omuz kireçlenmesi )

Oluşan kireçlenme  omuz eklemi hareketlerinde ağrı, kısıtlılık ve güçsüzlüğe neden olur. Hareket sırasında eklemde takılma olur. Kısa dönemde ağrı kesiciler ve istirahat ile rahatlama sağlanılsa da uzun dönemde şikayetler devam eder.

Hastalığının tanısı fiziki muayene ve röntgen ile yapılır. Tedavi sürecine başlarken omuz artrozunun hangi seviyede olduğu, hastanın hayat kalitesini hangi oranda etkilediği, hastanın yaşı ve fiziksel aktivite düzeyi gibi detaylar göz önünde bulundurulur.

İleri derecede omuz artrozu olan ve aktif fiziksel yaşantısı olan kişilerde cerrahi tedavi tercih edilir. Total eklem protezi ameliyatı ile kireçlenen eklem çıkartılarak yerine yapay eklem olan protezler yerleştirilir. Hastalar protez ile hasta kısa sürede günlük yaşantısına geri döner ve şikayetlerinden kurtulur.

Diğer omuz ve dirsek hastalıkları için tıklayın!