fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Omuz Çıkığı

Omuz çıkığı, vücuttaki en hareketli eklem olan omuzda sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlerden görülebilen bu çıkıklar en çok travmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Travmatik  çıkıklarda ön ya da arkaya doğru yönde çıkık oluşur. Hastaların yüzde 96’sında öne doğru çıkık gözlenir. Sıklıkla 20’li yaş grubunda aktif fiziksel hayatı olan erkeklerde görülen omuz çıkıkları, 20 yaş altında oluşması halinde  tekrarlama riski yüksektir. Yaş ilerledikçe risk düşer.

omuz çıkığı
omuz çıkığı

Omuz çıkığının oluşması durumunda hasta kolunu yukarıya doğru hareket ettirmekte zorlanır ve ağrı hisseder. Özellikle omuz bölgesinde oluşan şekil bozukluğu ise omuz çıkığının en belirgin belirtileri arasındadır.

Omuz çıkığından şüphelenilmesi durumunda hastanın eklemi hareket ettirilmemeli ve askı ile sabit tutturulmalıdır. Ağrının giderilmesi için soğuk uygulama yapılarak en kısa sürede sağlık merkezine gidilmesi gerekir.

İlk kez çıkık olan kişilerde kapalı olarak eklem yerine oturtulur ve üç hafta kol askısı ile istirahat önerilir. Omuz çıkığı beraberinde bir  kırık ve sinir hasarı varlığı da değerlendirilmelidir. Çok ağrılı olan ilk dönemde sinir hasarını anlayabilmek çok zordur. Çok dikkatli ve detaylı fizik muayene gerektirir.  Travmaya bağlı oluşan ya da sürekli tekrarlayan omuz çıkıklarında, omuz eklemini yerinde sabit tutan kapsül de yırtılabilir ve omuz başı bu yırtık alandan eklem dışına çıkabilir. Bankart lezyonu adı verilen bu durumda artroskopik cerrahi ile yırtıkların tamiri yapılır. Oluşan yırtıkların kemiğe yeniden tutturulmasını sağlamak için ucunda ipler bulunan çapalar kullanılır. Bağ gevşekliğine bağlı oluşan durumlarda ise eklem içerisindeki kapsül, büzüştürme dikişleri ile daha sıkı ve sağlam hale getirilir.

Cerrahi işlem sonrası hastanın kolu yaklaşık 4 hafta süre ile askıda sabit tutulur. Ardından yaklaşık bir aylık fizik tedavi uygulaması yapılır.

Bankart Lezyonu ameliyatından sonra omuz çıkığı tekrarlamasına sebep olabilecek faktörler;

  • Hastanın 20 yaşından küçük olması
  • Yarışmacı spor dallarıyla uğraşması
  • Kontakt ve baş üstü zorlamalı sporlarla uğraşması
  • Omuz ekleminde bağ gevşekliği olması
  • Omuz başı kemiğinde röntgende görünür şekilde çökme kırığı olması
  • Kürek kemiğinin omuz başı karşısındaki kısmında kemik kaybı olması

 

Diğer omuz ve dirsek hastalıkları için tıklayın!

Sorunuz mu var? WhatsApp ile yazın