fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Rotator Manşet Yırtıkları

Omuz eklemini hareket ettiren 4 adet tendona rotator manşet tendonları adı verilir. Omuz ekleminin farklı yönlere olan hareketini bu yapılar gerçekleştirir. Aşınmaya veya travmaya bağlı olarak bu tendonlarda yırtıklar oluşabilir. Bu yırtıklar ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açabilir, ilerleyen aşamalarda omuzda kireçlenmeye neden olabilirler.

Belirtileri

Rotator manşet yırtıklarında omuzdan kola doğru yayılan bir ağrı hakimdir. Kol hareketi sırasında özellikle kolun baş hizasına doğru kaldırılması ya da üzerine yatılmasıyla oluşan ağrı artar. Ağrı birkaç saat içinde azalır fakat bir kaç gün devam eder. Hastalar kolunu dışa doğru kaldıramaz. Kaldırsa bile o pozisyonda tutamaz. Tedavi edilmeyen yırtık zaman içerisinde daha da genişleyerek tendonda kalıcı hasar bırakabilir. Bu durumda uygulanılacak olan tedavi hem daha zor hem de sonuçları itibariyle daha az yüz güldürücüdür.

Tanı ve Teşhis

Rotator manşet yırtıklarının teşhisinde hastanın öyküsü, fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri kullanılır. Omuz radyografileri ve ultrasonografi de tanı da yardımcı tetkikler arasındadır. Daha doğru tanı ve yırtığın yapısının tam olarak anlaşılması için MRI görüntülemeden faydalanılır.

 

rotator manşet yırtıkları
rotator manşet yırtıkları
rotator kılıf yırtığı tespiti
rotator kılıf yırtığı tespiti
rotator kılıf yırtığı onarımı
rotator kılıf yırtığı onarımı
rotator kılıf yırtığı onarım sonrası
rotator kılıf yırtığı onarım sonrası

Tedavi

Kısmi yırtıklarda konservatif yani cerrahi olmayan tedavi uygulanılır. Bunun için ödem giderici ilaçların kullanılması, omuz-kol askısı ile omuzun dinlendirilmesi, omuz kemeri altına kortizon veya ağrı kesici ilaç enjekte edilmesi ve çevre kasları güçlendirici fizik tedavi uygulamaları önerilir.

Eğer yırtığın boyutu büyümüşse veya konservatif tedaviye rağmen şikayetler devam ediyorsa cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi günümüzde artroskopik (kapalı) olarak yapılmaktadır. Çok küçük kesilerden omuz eklemine kamera ile girilerek yırtıklar onarılır. Ameliyat sonrası dönemde 4 hafta omuz-kol askısı kullanılır. 1 ay  fizik tedavi uygulanılır.

Diğer omuz ve dirsek hastalıkları için tıklayın!