fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Tekrarlayan Karpal Tünel Sendromu

Tekrarlayan Karpal Tünel Sendromunda Teşhis

Tekrarlayan Karpal Tünel Sendromu
Tekrarlayan Karpal Tünel Sendromu

Hastalığın ilk seferinde görülen uyuşukluk,his kaybı ,özellikle geceleri artan ağrı şikayetleri tekrar eder. Ağır durumlarda sıkma gücünde azalma,el kaslarında erime görülebilir. Sinir iletim ölçümü için kullanılan EMG, birincil sinir sıkışması teşhisindeki kadar değerli değildir. Çünkü iyi bir tedavi ile dahi EMG bulguları ancak 6 ayda normale döner. Kanal içinde yer kaplayan kitle varlığı ve sinirin devamlılığının tetkiki için MR ve Ultrason dan faydalanılmaktadır. Tüm bu inceleme methotlarına rağmen en önemli teşhis yöntemi, sinirin hasarlı olduğu bölgeye parmak ucuyla vurulduğunda hastanın elektriklenme tariflemesidir.

Karpal tünel ameliyatlarında olabilecek komplikasyonlar;  median sinirin ameliyat esnasında yaralanması, yaralanan sinirin uçlarında  nöroma denilen ağrılı şişliklerin oluşması , yara yeri sorunları ve yetersiz tünel gevşetme yapılmasıdır. İkincil karpal tünel gevşetme ameliyatlarında sebep olarak en fazla tespit edilen durum , yetersiz gevşetme yapılmış olmasıdır.Hastalığın tekrarlamasının diğer sebepleri parmakları kapatan tendonların el bileği seviyesinde iltihaplanması , yara dokusunun  sinir üzerine baskı yapması, karpal tünel içerisinde yer kaplayan kitle oluşması ve ameliyat sonrasında sinirin gerilmesi sayılabilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon ve romatizmal hastalıkların bulunması hastalığın tekrar etmesi için risk faktörüdür.

 

Tekrarlayan Karpal Tünel Sendromunda Tedavi

Tedavi cerrahidir. Daha önceki ameliyat bölgesi daha geniş açılarak sinirdeki muhtemel hasar durumu,nöroma denilen ağrılı sinir ucu kalınlaşmalarının varlığı,kanalın tamamı ile açılarak gevşetilmiş mi olduğu incelenilir. Sinirde kesi var ise mikrocerrahi yöntemler kullanılarak onarım yapılır. Nöromalar temizlenir. Eğer sinir kesik ve uçları birleştirilemiyorsa ,bacaktan alınan sinirin araya köprü şeklinde koyulması ile onarım yapılır.Tekrar cerrahi müdahaleye maruz kalan median sinire kaygan ve nemli bir ortam sağlamak için çevre komşu dokulardan damarlı yağ dokusu sarmalı yapılır. Ameliyat sonrası dönemde el bileğine 2-4 hafta alçı uygulanır.İyileşme bulguları bazı hastalarda hemen görülebildiği gibi bazı hastalarda 6 aya kadar sürebilmektedir.

 

Karpal tünel Sendromu hakkında bilgi için tıklayınız