fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

tenisçi dirseği

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği)

Tenisçi dirseği - Lateral Epikondilit
Tenisçi dirseği – Lateral Epikondilit

Halk arasında tenisçi dirseği denilen lateral epikondilit, genel popülasyonda dirsek ağrısına en fazla sebep olan rahatsızlıktır. En çok 35-50 yaş aralığında görülür.Ellerle çalışma gerektiren işlerle fazla meşguliyet, tekrarlı el bilek hareketleri yapmayı gerektiren durumlar hastalığın ana sebepleridir.

Dirseğin dış kısmındaki çıkıntının ve çevresinin el bileği hareketleri ile ağrıması şeklinde seyreden bir hastalıktır. Tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isimle adlandırılır. Spor dışında; boyama, yakalama, tornavida ve çekiç kullanma, kavanoz kapağı açma, vana çevirme gibi birçok aktivitede de tenisçi dirseğine sebep olan tendon yaralanmasına yol açabilir.

El bileğinin aşırı kullanılması, tekrarlı ve zorlayıcı hareketler dirsek dışındaki tendonun yapışma yerinde yırtığa sebep olur.  İlgili hareketler her yapıldığında yırtık bölgesinde ağrı olur. Tedavide geç kalınırsa  yırtık büyüyerek kronikleşir.

Lateral Epikondilit (Tenisçi dirseği) hastalığının  tedavisinde;

Birinci evrede (0-3 Hafta);  ağrı kesici – ödem giderici ilaçlarla birlikte  el bileği ateli veya epikondilit dirsekliği kullanımı önerilir.

İkinci Evrede (3 Hafta-6 Ay); lokal kortizon ve PRP uygulamaları, tens ve germe ile fizik tedavi uygulamaları önerilir.

Üçüncü evrede (6 ayı geçmiş ve konservatif tedaviye yanıt alınamamış vakalar); açık veya artroskopik (kapalı) cerrahi tedavisi uygulanılır.

Ameliyat sonrası  dönemde ilk 3 hafta el-bilek splint ile dinlendirildikten sonra 4 hafta fizik tedavi  önerilir.

Diğer omuz ve dirsek hastalıkları için tıklayın!