fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Tetik Parmak Hastalığı

Tetik Parmak Hastalığı Nedir?

El parmaklarımızı hareket ettiren tendonların hareket sırasında içerisinden geçtiği tünelde sıkışıp takılması ile seyreden hastalık tetik parmak hastalığı olarak adlandırılır. Takılmanın sebebi tünelin kalınlaşması veya tendon kılıfı üzerinde kistik bir yapı oluşması olabilir.

Tetik Parmak Hastalığı
Tetik Parmak Hastalığı

 

Nedenleri Nelerdir?

Her yaşta görülebilen tetik parmak hastalığı; çocuklarda doğuştan olabileceği gibi, ileri yaşlarda şeker ve romatizmal hastalık benzeri tetikleyici rahatsızlıkları olan kişilerde daha sık görülür. Genç yaşlarda ise aşırı bilgisayar ve cep telefonu kullanımı gibi yoğun hareket gerektiren durumlarda ortaya çıkabilir. Hastalığın ilk evrelerinde parmaklarda ağrı olur. İlerleyen dönemlerinde takılma şeklinde belirti verir. Hareket esnasında oluşan takılma  tetiklemeye benzediği için bu isimle adlandırılır.

 

Teşhis ve tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Teşhis genellikle fizik muayene ile koyulur. MRI görüntülme yardımcı tetkiktir. Mutlaka yapılması gerekmez. Hastalığının  erken evredeki tedavisinde hareket modifikasyonu ve ödem giderici ilaçlar kullanılması önerilir.İlgili bölgeye yapılan kortizon enjeksiyonundan da fayda görülebilir. Konservatif tedaviye cevap alınamadığında  veya daha etkili  tedavinin erken dönemde talep edildiği durumlarda cerrahi girişim uygulanılabilir.

Cerrahi tedavi lokal anestezi ile yapılabilen küçük bir müdahaledir. Hastalar ameliyatın ertesi günü  parmaklarını günlük aktivitelerini yapabilecek kadar kullanabilirler.

Diğer El ve el bileği hastalıkları için tıklayın.

Sorunuz mu var? WhatsApp ile yazın