fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Tırnak Batması ve Tedavisi

Tırnak Batması ( Batık Tırnak ) ve Tedavisi

Tırnak batması daha çok ayak baş parmak iç tarafında görülen, tırnağın kenarının yumuşak doku içine batarak ağrı ve enfeksiyona yol açtığı rahatsız edici durumdur. Tırnak ve tırnak yatağı uyumsuzluğu olan kişilerde; dar ayakkabı giymek, tırnakların yanlış ve kısa olarak kesilmesi, agresif pedikür uygulamaları gibi durumlar sonrasında gelişebilir. Şeker hastalığı, damar ve dolaşım yetmezliği olan hastalarda ilerleyici yara sorunlarına yol açabileceği için önemlidir.

Tırnak batması belirtileri nelerdir? 

Tedavisi nasıl yapılır?

Belirtileri tırnağın battığı doku etrafında şişlik ,kızarıklık ve ağrıdır. Hastalığın başlangıç evrelerinde  rahatsızlığa sebep olan durumlar ortadan kaldırılırsa ilerlemeden iyileşebilir. Bunun için yapılması gerekenler ;geniş ve rahat ayakkabılar giymek, ayağın nemli kalmamasına dikkat etmek, sporcu çorapları gibi ayağın terini dışarı atabilen çoraplar giymek, ayakların şişmesine yol açabilecek şekilde fazlaca ayakta kalmamak olarak sayılabilir.

Tırnağın battığı kısımda oluşan ödem ve kızarıklık her zaman enfeksiyon oluşumuna işaret etmez. Hastalar genellikle oluşan bu yara reaksiyonunu enfeksiyon olarak değerlendirerek baticon ile pansuman yapar ve çoğu zaman yarayı daha kötü hale getirerek doktora başvurur. Pansumanın uygun şekilde yapılması ve yara bakımın düzgün olması enfeksiyon oluşumunun önlenmesinde önemlidir. İyi ve düzgün yapılan yara bakımı ile tırnak batığı antibiyotik kullanılmasına gerek kalmadan takip edilebilir.

Tırnak Batması’nın Cerrahi Tedavisi

tırnak batması ameliyatı
tırnak batması ameliyatı

Tırnak batığının cerrahi tedavisi lokal anestezi ile yapılan ve nispeten küçük bir müdahaledir.Ayağın steril arıtım ve örtümünü takiben lokal anestezi ile uygulanılır. Batık tırnak hastalarının müdahale öncesinde en çok çekindikleri lokal anestezi uygulama safhasıdır. Anestezik ilaç enjeksiyonunun parmağa giden sinirlerdeki iletimi  bloke edecek şekilde ve lokalizasyonda yapılması ağrısız cerrahi tedavi için önemlidir. Sinir bloğu için uygulanılacak ilaç öncesinde daha küçük (insülin iğnesi gibi )iğnelerle enjeksiyon bölgesinin uyuşturulması anestezi uygulamasını da ağrısız hale getirir.Böylece hastalar sadece en küçük insülin iğnesinin girişini hisseder ve ağrısız tedavi olabilirler.

Batık tırnak tedavisinde anestezi uygulaması sonrasındaki safha parmağa turnike uygulanılmasıdır. Operasyon sırasındaki kanamayı durdurmak ve doktorun daha rahat çalışabilmesini sağlamak için uygulanılır. Turnike uygulanıldıktan sonra tırnağın batık olan kısmı altındaki tırnak yatağı ile birlikte balık ağzı tarzında kısmi olarak çıkartılır.Tırnak batığı olan tarafta kısmi olarak çıkartılan tırnak yatağının iyi temizlenilmesi hastalığın tekrar etmesinin önlenilmesinde önemlidir.Bunun için tırnak yatağı küret denilen aletlerle kazınır. Ameliyat bölgesinin steril su ile yıkanılmasını takiben sağlam olan tırnak kenarı tırnak yanı cilt dokusuna dikilir.Bu dikiş işleminin cilt dokusunun tırnak altına alınacak teknikle yapılması ameliyatın başarı şansını artırır, tekrarlama riskini azaltır.Dikiş işlemi bitirildikten sonra turnike çıkartılır, steril su ile tekrar yıkama yapılır ve pansuman yapılır.Koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilerek hasta taburcu edilir.

Batık Tırnak
Batık Tırnak
Batık Tırnak ve Tedavisi
Tırnak Batması ve Tedavisi
Tedavi Sonrası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tırnak Batması ve Tedavisi Sonrası

Biz muayenehanemizde yaptığımız müdahalenin ertesi günü hastalarımızı pansuman değişimi için çağırıyoruz. Bu erken pansuman değişimi ,ameliyat bölgesindeki basıncı azalttığı için lokal anestezi etkisi ortadan kalktıktan sonra başlayan ağrının yönetilmesinde çok yardımcı oluyor. Batık tırnak operasyonu sonrasındaki ilk üç gün mümkün olduğunca ameliyat bölgesi üzerine basılmamasını ve ayağın çok fazla sarkıtılmamasını öneriyoruz. Beşinci ve onuncu gün tekrar pansuman değişimi uygulayıp , on beşinci gün batık tırnak dikişlerini alıyoruz.

Tırnak batması ve tedavisi dışında farklı ayak şikayetleriniz hakkında yazılarımızı okumak için AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI sayfamızı ziyaret edin.

 


VİDEO Batık Tırnak – Tırnak Batması Tedavisi

 


Op. Dr. Tolga Mertoğlu

20.10.1975 tarihinde Adana’da doğmuştur. İlköğrenimini  İskenderun İsdemir İlkokul’nda yaptıktan  sonra ,ortaokul ve lise eğitimimi İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Tıp eğitimimi 1993-1999 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapmış, ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi A.B.D.’de görev yapmıştır. Ortopedi ve Travmatolji Uzmanlık eğitimini , 2000-2005 yılları arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde tamamlamıştır.Daha sonra Askerlik görevi için Eskişehir Asker Hastanesi’nde bulunmuş , askerlik görevi sonrasında İstanbul’da çeşitli özel hastanelerde çalışmıştır. Evli ve bir kız çocuk sahibidir.

Röntgen ve küçük cerrahi müdahalelere imkan veren muayenehanemizde, her türlü dezenfeksiyon ve tıbbi güvenlik önlemlerini alarak hizmet vermeye devam ediyoruz.


ORTOPEDİK CERRAHİ TEDAVİLER

Vücudumuzun kas-iskelet sistemindeki genetik ya da travmaya bağlı oluşan hastalıklarında, ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ortopedi ameliyatları uygulanır.

Tıp alanında teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yapılan ortopedi ameliyatlarında, hastanın konforu ve hızlı iyileşmesi ön planda tutulur.

EN SIK YAPILAN ORTOPEDİ AMELİYATLARI

Twitter   Facebook    Instagram

Sorunuz mu var? WhatsApp ile yazın