fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Omuz ve Dirsek Hastalıkları

Üst kol (proksimal humerus) kırıkları

Üst kol proksimal humerus kırıkları

Trafik kazası, düşme ve ateşli silah yaralanmaları gibi travma sonucu oluşan üst kol kemiği kırıkları tüm vücutta görülen kırıkların yüzde beşini oluşturur. Üst kol kemiğinin omuz eklemini oluşturan üst ucu kırıkları proksimal humerus kırıkları olarak adlandırılır.

Üst kol proksimal humerus kırıkları
Üst kol proksimal humerus kırıkları

Travma sonrası oluşan kırık nedeniyle hasta kol ve omuz hareketlerini yapmakta güçlük çeker, şiddetli ağrı da diğer şikayetlere eşlik eder. Hızla müdahale edilmesi gereken proksimal humerus kırıklarında fiziki muayene ve radyolojik tetkikler ile kırığın derecesi, parçalanma ve ayrılma miktarı tespit edilir.

Hastadaki kırığın durumuna göre konservatif ya da cerrahi tedavi yöntemi tercih edilir. Yapılacak olan tedavinin şekli hastanın yaşına, kırığın parça sayısına, kırık parçaların ayrışma miktarına, beraberinde damar-sinir yaralanması  olup olmamasına göre değişir.

Konservatif (cerrahi olmayan) tedavide çeşitli askı ve bandajlar ile tespit yöntemi kullanılır. Kırığın pozisyonu bandaj içerisinde uygun görülürse haftalık röntgen görüntülemeleriyle kontrol edilerek kaynaması beklenilir.

Cerrahi uygulanılması gerekli olan durumlarda kırığın açık olarak düzeltilerek plak-vida ile tespit edilmesi veya bazı vakalarda protez uygulaması tercih edilir.

Diğer omuz ve dirsek hastalıkları için tıklayın!

Sorunuz mu var? WhatsApp ile yazın