fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

ganglion kisti çıkarılması

Ganglion Kisti

Ganglion Kisti Çıkartılması

Ganglion kisti ameliyatı
Ganglion Kist Ameliyatı

Eklem veya tendon kılıflarının zarının fıtıklaşmasından kaynaklanan kistik bir şişliktir. Kadınlarda daha çok görülür. Ganglion kisti nin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, eklem kapsülü ve tendon kılıflarının anatomik kusurları veya kistik aşınmaları ile ilişkilendirilmektedir. Bağ dokusundan oluşan bir ganglion kist duvarı ve bunun içerisinde yoğun, yapışkan, renksiz ve jöle kıvamında sıvı vardır. Daha çok el bileğinin sırtında bazen de el bileğinin iç tarafında görülür. Şişlik bir fındık büyüklüğündedir.

Kist eklemde kitle etkisi ile ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açıyorsa çıkartılmalıdır. Açık cerrahi ile yapılan işlemde duvarı patlatmadan kistin köküne kadar inerek çıkartmak teknik olarak uğraştırıcıdır. Açık cerrahide 2-3 cm.lik bir kesi ile girilir; tendon, damar ve sinir dokuları ekarte edilerek kist çıkartılır. Katlar ve cilt tekrar kapatılılır. İyileşme süresi 15 gün, tam iyilik hali zamanı ortalama 1 aydır. 

 

Gangliyon Kistinin Tedavisinde Artroskopik (kapalı) Cerrahi Yöntem

Ganglion kisti çıkarılması

Artroskopik (kapalı) yöntemin açık cerrahiye göre avantajlarını El Bilek Artroskopisi sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Farklı el bileği şikayetleriniz hakkında yazılarımızı okumak için; EL VE EL BİLEĞİ HASTALIKLARI sayfamızı ziyaret edin.

 

vikipedi: gangliyon kisti