fbpx

Op. Dr. Tolga Mertoğlu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel Sendromu

Ortopedi Kliniklerinde en çok karşılaşılan sinir sıkışması rahatsızlığıdır. Boyun omurları arasından çıkarak elin ilk üç parmağı ve 4. parmağın dış yarısına kadar giden (median sinir) kablo, el bileğinden geçerken adına karpal tünel denilen kanalda sıkışabilir.Sıkışma sonrasında kanal içinde oluşan basınç arttıkça sinirin ulaştığı bölgelerde hem hareket hem de duyu kusurlarına yolaçabilir. Bunlar el ve parmak uçlarında uyuşukluk ,gece ağrıları ,kavrama güçsüzlüğü şeklinde olabilir.

Teşhisi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi
Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Teşhis hastanın şikayetleri doğrultusunda doktor tarafından yapılan fizik muayene testleriyle koyulur. EMG denilen sinir iletim tetkiki, teşhis koymada etkili ve yardımcıdır. MRI görüntüleme ile sinirin içerisinden geçtiği tünelde yer kaplayıcı kitle ve ödem varlığı sorgulanabilir.

Tedavisi

Başlangıç tedavisi cerrahi olmayan yani konservatif tedavidir. Bu tedavide, hastanın şikayetleri ve muayene bulguları hafif ise el bilek ateli kullanma,aktivite düzenlenilmesi ve bazı durumlarda enjeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Orta ve ileri düzeydeki karpal tünel sendromu tedavisi cerrahidir. Amaç sinirin içinden geçerken sıkıştığı tünelin tavanını uzunlamasına açarak ,kanal içindeki basıncı düşürmektir. Ameliyat yöntemleri açık cerrahi, kısmi açık cerrahi ve bunun bir şekli sayılabilecek endoskopik yani kapalı cerrahi yöntemidir. Açık cerrahinin kapalıya göre dezavantajı, ameliyat yara izinin daha belirgin olması ,yara yerinde daha fazla ağrı yapması ve iyileşme döneminin daha uzun olmasıdır .Ancak oluşabilecek komplikasyonların görülme olasılığı  kapalı yöntemlere göre çok daha azdır.

Tekrarlayan Karpal tünel Sendromu Hakkında ayrıntılar için tıklayınız.

Diğer El ve el bileği hastalıkları için tıklayın.